Přechody
Vydejte se do hor s rodinou, přáteli nebo třeba sami.
Poznáte nová místa, lidi a budete mít na co vzpomínat.
Na celý přechod máte čas od června do září.
Je pouze na vás, jakým vrcholem vaše horské dobrodružství začne.

Krkonoše
-
Szklárské Poreby - Szrenica (1362 m) - Mužské kameny (1417 m) - Polední kámen Słonecznik - Sněžka ( 1603 m) - Soví sedlo ( 1165 m) - Pomezní Boudy
-
Trasa je dlouhá necelých 40 km.
-
Převýšení - 1600 m
-
Každý by si měl vyzkoušet tento u nás nejznámější trek, který lze zdolat za
2-3 dny.
Szklárské Poreby - Nejvýhodnější místo nástupu na přechod Krkonoš, kam se dostanete i vlakem, abyste mohli nastoupit na červenou turistickou značku až na vrchol Szrenica (1362 m).
Délka trasy: 6,5 km
Druhou alternativou je vycházet z Harrachova
Harrachov - Výchozí bod na západě Krkonoš pro přechod našich nejvyšších hor. Odtud se vydáte kolem Mumlavského vodopádu a dál Mumlavským dolem až na rozcestí Krakonošova snídaně, kde se trek začne zvedat vzhůru k Vosecké boudě (doporučujeme se zde najíst) a na horské sedlo, kterým se budete vracet, a kde nesmíte zapomenout odbočit ke Svinským Kamenům a cíli Szrenica. Tato cesta je 10 km dlouhá a půjdete ji přibližně 3,5 h - záleží však na vaší kondici.
Szrenica (1362 m) - Dominanta západní částí Krkonoš se nachází na polské straně. Žulové složení hory se projevuje sutěmi. V tuto chvíli nás čeká cesta po Hřebenovce česko - polského přátelství. Na hřebeni se otevřou krásné výhledy a vy budete dál procházet přes Sněžné Jámy, Vysoké kolo až na Velký Šišák.
Délka trasy: 6,3 km.
Po cestě lze sejít k Labské boudě na občerstvení a pak pokračovat dál na Velký Šišák - trasa je cca o 1,5 km delší.
Průchozí bod - Velký Šišák ( 1410 m) - Je to označení nejvyšší části české strany polské hory Smielec.
Mužské kameny (1417 m) - Charakteristický vrchol Hraničního hřebenu. Na vrcholu jsou výrazná žulová skaliska.
Délka trasy: 7,5 km
Pokud zvažujete, kde přespat na horské boudě, tak doporučujeme vyhledat nocleh v této oblasti. V okolí je mnoho horských bud - Martinova b., Novopacká b., Brádlerovy b., nově otevřená Petrovka , Moravská b., Špindlerova b.
Polední kámen Słonecznik - Zhruba 12 m vysoký skalní útvar nacházející se v polské části Krkonoš. Slouží jako výrazný orientační bod. Polední, protože z Polska je v poledne slunce přímo nad ním. Po cestě máte Dom Slaski – na polské straně, kde se můžete občerstvit.
Pak už Vás čeká hřeb cesty a náš nejvyšší vrchol Krkonoš. Stále se držíte červené TS česko - polského přátelství, která je krátká, ale strmější.
Délka trasy: 5,8 km
Sněžka ( 1603 m) - Tento název vznikl ze slova Sněžná - sněhem pokrytá. Buďte dobře připraveni na tento výstup! Ať Vás nepřekvapí žádné počasí - zima, sníh, vítr, ...
Po sestupu a cestě k dalšímu cíli můžete nabrat energii na horské chatě Jelenka, kde je to velmi sympatické. Kdybyste chtěli zůstat v horách, je možné i ubytování
Délka trasy: 4,2 km
Soví sedlo ( 1165 m) - Sedlo ve východní části Krkonoš a zároveň na státní hranici mezi Českou republikou a Polskem. Poslední část trasy je možné držet se po červené TS nebo to vzít Pod Jelenkou po žluté.
Délka trasy: 3 km
Pomezní Boudy - Leží v údolí mezi Smrčinnou horou a Lysečinskou horou ve výšce 1050 metrů nad mořem. A jste v cíli cesty! Že byste šli dál? Nedivíme se... Pokračujte s námi. 😊
Broumovsko
-
Malé Svatoňovice - Žaltman (740m) - Zřícenina hradu Skály Bischovstein - Skalní město Ostaš - Honský Špičák (652 m) - Skalní vyhlídka Supí hnízdo - Božanovský Špičák (773 m) - Velká Hejšovina - polsky: Szczeliniec Wielki, vrchol Fotel Pradziada (919 m)
-
Délka - 48,2 km
-
Převýšení - 1755 m
Malé Svatoňovice - V povodí Úpy je toto výchozí městečko nejlepším výchozím bodem přechodu, ze kterého půjdete po značených turistických trasách k prvnímu bodu těchto hor. Nejkratší cesta začíná na modré značce, pak navážete společně na žlutou a dorazíte na rozcestník Bílý kůl, kde se vydáte po zelené TS - délka 2,5 km a vyšlapete 313 m. Během cesty uvidíte spouty zachovalých bunkrů.
Žaltman (740m) - Nejvyšší hora Jestřebích hor, kde Vás na vrcholovém skalisku bude čekat rozhledna.
Odtud se spustíte zpět na rozcestník Bílý kůl, a budete dál pokračovat po zelené značce přes CHKO Broumovsko až na rozcestník Pod Kolčarkou, kde se vydáte po červené TS až k dalšímu bodu přechodu.
Délka 10,5 km, převýšení 301 m.
Zřícenina hradu Skály (Bischofstein) - Na konci 14. století byl založen hrad, který byl pobořen Slezany, ale jako jediný byl obnoven. Nyní tu najdete místnosti vytesané přímo do skály, pozůstatky zdiva, studny, klenutý sklep a přes schodiště se dostanete ke krásnému výhledu na stolovou horu Ostaš, která je dalším cílem, také uvidíte Broumovské stěny, Orlické hory a část hor v Polsku. Přístup je volný.
Odtud se dále budete držet červené TS uvidíte Jiráskovy a Kočičí skály (zelená TS - Dolní labyrint) až dorazíte k rozcestníku Ostaš - rozc., kde se cesta uhnete na modře značenou TS, která Vás dovede ke vstupu do bludiště a na vrchol Ostaš. Vstupné volné.
Čeká Vás 9 km a 290 m převýšení.
Ostaš vrchol (700 m) - Tato krásná stolová hora z kvádrových pískovců si Vás získá díky krásným skalním útvarům a výhledům. Když budete pokračovat dál po modré TS, obejdete část, které se říká Horní labyrint. Opět se zpět vrátíme k červené TS a po ní pokračujte na rozcestník Hvězda - tur. chata kde můžete přejít na zelenou až po odbočku Kříž - Police nad Metují - Hony a k vrcholu modrá TS.
Cesta je dlouhá 9,9 km a 340 m.
Honský Špičák (652 m) - Zde vás čeká pohled ze severního konce Broumovských stěn a za odměnu Vás potěší přístřešek s lavičkou k posezení. Po doplnění energie vyrazíte modrou trasou na rozcestník Hvězda - tur. chata a červenou Hřebenovkou (doporučujeme), kde uvidíte spousty skalních útvarů z Broumovských stěn až na cílovou Skalní vyhlídku. Taktéž se dostanete po zelené TS.
Trasa: 3,8 km a 140 m převýšení
Skalní vyhlídka Supí hnízdo (702 m) - Nyní budete součástí hřebene Broumovských stěn. Toto místo je zpřístupněno již od roku 1854 a z vyhlídky je krásný pohled na Broumovskou kotlinu, Javoří a Soví hory. Teď už vás nepustí červená Hřebenovka, po které zdoláme další kilometry cesty a na rozcestníku Pánův kříž se vydáte po zelené a žluté trase k cíli.
Délka trasy 7,7 km a 300 m.
Božanovský Špičák neboli Kamenná ZOO - Tady Vás čeká nejvyšší bod Broumovských stěn. Název je příhodný díky skalám, které jsou podobné zvířatům (Velbloud, Želva, Veverka). Můžete opět pokračovat v okruhu po žluté, abyste si užili skalní útvary a zpět na červenou Hřebenovku až po přechod CZ/PL Machovský kříž, od kterého Vás vede modrá TS i po části polské strany až do obce Pasterka, kde musíte přejít na žlutou a zelenou trasu - Ścieżka Skalnej Rzeźby.
Trasa: 6,3 km a posledních 312 m
Velká Hejšovina - polsky: Szczeliniec Wielki, vrchol Fotel Pradziada (919 m) - Nejvyšší bod stolové hory. Velká Hejšovina je součástí česko-polské dálkové naučné trasy Geotrasa sudetská. Tento vyhlídkový okruh je jako jediný zpoplatněn.
Orlické hory
-
Dálková hřebenová cesta - Hřebenovka - červená TS
-
Olešnice v Orlických horách - Vrchmezí (1084 m) - Velká Deštná ( 1115m) - Kunštátská kaple - Anenský vrch - Přírodní rezervace Zemská brána - Suchý vrch
-
60 km
-
Převýšení 1835 m
Olešnice v Orlických horách - Výchozí bod tohoto přechodu je malá horská obec, která se nachází v chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Nejvyšším vrcholem je Vrchmezí, kde je označen první bod přechodu. Cesta Vás vede přes červenou TS Hřebenovka / Jiráskova cesta až k cíli.
Délka trasy: 4,9 km a 484 m stoupání
Vrchmezí (1084 m) - Hora leží na česko-polské hranici. Je pátou nejvyšší horou Orlických hor a zároveň nejvyšší vrchol oblasti Koruny hor Polska. Vznikla zde nová rozhledna, která je volně přístupná, takže za příznivého počasí Vás čekají výhledy.
Délka trasy: 8,5 km a 199 m
Velká Deštná (1115m) - Dál pokračujte po červené TS až na nejvyšší vrchol Orlických hor. Budete procházet přírodní rezervací Bukačka a občerstvení Vás čeká na Masarykově chatě, kterou budete mít po cestě 3,5 km před cílem nebo na chatě HS těsně před vrcholem. I tady Vás čeká rozhledna a krásné výhledy.
Délka trasy: 7,8 km a 153 m
Ubytovaní najdete v Deštném v Orlických horách, Říčkách v Orlických horách, Zdobnici či Rokytnici v Orlických horách.
Kunštátská kaple - Barokní kaple byla postavena r. 1760 a sloužila k bohoslužbám dřevařských dělníků hlavně z Tyrol. Kaple byla několikrát poničena, ale vždy opravena, takže Vás tu bude čekat při cestě po hřebeni Orlických hor.
Délka trasy: 6,4 km, nastoupáno 123 m
Anenský vrch (992 m) - Držte se stále po hřebeni hor a červené TS. Na tomto místě budete mít možnost spatřit dva pěchotní sruby. Jeden byl zasažený, takže je rozsypaný a z druhého budete mít výhled do okolí. Pokud Vám nestačí být mezi stromy, tak vystoupejte na rozhlednu Annu.
Délka trasy: 13,7 km tady bude více klesání, stoupání jen 85 m
Pokud zvažujete druhou noc v horách, hledejte v Klášterci nad Orlicí, Bartošovicích v Orl. horách nebo přímo na trase je turistická chata Čihák či Orlická chata u Rampušáka.
Přírodní rezervace Zemská brána - Při cestě z Anenského vrchu budete míjet tvrz Hanička, která vznikla v letech 1936 - 1938 jako součást Československého opevnění a později byla tajně přebudována jako protiatomový kryt. Když dojdete do oblasti přírodní rezervace a budou zbývat síly, projděte se podél řeky přes Pašeráckou lávku a dál po modré TS údolím řeky malebnou krajinou a kolem nejznámější Ledříčkovy skály. Na poslední cíl cesty se dostanete dál po červené Hřebenovce.
Délka trasy: 18 km a 779 m vzhůru
Suchý vrch (995 m) - Tady se ocitnete na historické zemské hranici Čechy-Morava. Blízko vrcholu tu stojí rozhledna a Kramářova chata, která Vám ráda nabídne občerstvení i nocleh.
Z rozhledny uvidíte na všechny okolní pohoří, které Vás čekají nebo která jste již zdolali. Rozhledna je přístupná 9 - 17 hodin každý den. Zastávka autobusu je na Červenovodském sedle - zastávka Orličky, odb. Suchý vrch.
Kralický Sněžník a Jeseníky
-
Dolní Morava - Klepáč (1144 m) - Kralický Sněžník (1423 m) - Císařská lovecká bouda - Liščí hora (1007 m) - Šerák (1351 m) - Keprník (1423 m) - Praděd (1491)
-
64 km
-
Převýšení 2872 m
Dolní Morava - Známé rozrůstající se horské středisko, které rozděluje Orlické hory a Jeseníky je tím nejvhodnějším místem pro nastoupení na přechod těchto hor a zajišťuje krásné výhledy. Čeká Vás trasa přes Národní přírodní rezervaci Kralický Sněžník, který je dominantou oblasti. Cesta začíná před dolním parkovištěm Ski areálu DM, kde musíte odbočit vlevo přes řeku Moravu a vydat se po modré TS. Začátek trasy Vás čeká stále do kopce, abyste se dostali nad údolí a otevřel se Vám impozantní výhled. Této značky se budete držet až po rozcestník Pod Klepáčem, od kterého Vás opět nabere červená Hřebenovka.
Délka trasy: 6,9 km, 552 m
Klepáč (1144 m) - Tady přijdou první výhledy z rozhledny Klepáč, která je na české straně avšak pozor - vrchol hory je na hranici s Polskem o výškový metr výše než je položena rozhledna 😊 Hora je jedinečná tím, že její svahy patří do třech úmoří. Jméno je prý z údajných zvuků kamenných sutí. Vítejte v krásné oblasti českých hor.
Odtud se budete držet zmíněné červené Hřebenovky, která Vás dovede až na nejvyšší vrchol této oblasti. Stále se budete pohybovat kolem státní hranice s Polskem. Nepřehlédněte historický trojmezník, který budete mít při cestě na vrchol hory.
Délka trasy: 8,2 km, 442 m
Kralický Sněžník dříve Kladský Sněžník (1423 m) - Nelitujte námahy, která Vás sem povede, je to výstup za odměnu. Z tohoto místa uvidíte na dva nejvyšší vrcholy - Sněžku a špičku vysílače Praděd. Mějte na paměti vzít s sebou svačinu, výstup bude delší a na české straně vrcholu není žádná horská chata. Pokud se budete chtít podívat na nejvyhledávanější místa této oblasti, vydejte se k prameni Moravy, který vede po červené Hřebenovce 324 m pod vrcholem a stejným směrem dalších 217 m je nejčastěji vyhledávané fotografické místo se žulovou sochou slůněte. Pak budete touto červenou pokračovat dál před rozcestník stříbrnické sedlo, kde před ním uhnete na zelenou a půjdete pro státní hranici a zelené TS nebo se vydáte dál po červené Hřebenovce, která je členitější, avšak delší trasou. Ze zelené TS se musíte vrátit na rozcestníku Chlupenkovec, kde Vás už povede jen červená až na Císařskou loveckou boudu od které se vydáte po značce k vrcholu
Délka trasy: 19 km, 490 m
Pokud chcete hledat horské ubytování, tak tady po cestě v údolí je ten správný čas! Hledejte ve Stříbrnici a okolí nebo pak Kunčice, Paprsek, Petříkov, Velké Vrbno, Ostružná.
Liščí hora (1007 m) - Hora se dá lehce splést, protože známější jmenovkyně je i v Krkonoších. Je to vrchol, který je místy se skalami a leží mimo hlavní značené trasy, takže buďte obezřetní a užijte si výhled na nejopuštěnější pohoří - Rychlebské hory. Odtud se vrátíte na oblíbenou červenou hřebenovku a dostanete se do CHKO Jeseníky. Čeká na Vás důležitý bod Hrubého Jeseníku.
Délka trasy: 11,5 km, 631 m
Šerák (1351 m) - Nyní se ocitnete na konečné stanici lanovky Ramzová. Je tu meteorologická stanice i horská chata Jiřího, původně z.r. 1888, která byla po požáru obnovena a přejmenována. Nezapomeňte doplnit tekutiny i jídlo na cestu.
Vydejte se dál na červenou TS. K dalšímu cíli to máte jen kousek. Cesta Vás vede přes NPR Šerák - Keprník.
Délka trasy: 2,2 km, 141 m
Keprník (1423 m) - Právě se budete nacházet na čtvrtém nejvyšším vrcholu Hrubého Jeseníku. Vrchol není zalesněný, ale je tvořen skalami a horskými loukami. Na vrcholové skále můžete spatřit žulovou rozhledovou Růžici.
Odtud cesta povede po Hřebenovce až k cíli této krásné cesty. Čeká Vás mnoho krásných výhledů a zajímavostí - skal, rašelinišť, památníků , zvonička, občerstvení na Červenohorském sedle, na Švýcárně… je to oblast, kde bude rušno a kde bude co vidět.
Délka trasy: 16,7 km, 627 m
Praděd (1491 m) - Každý jistě zná nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku a cíl této cesty. Pozor - tato hora se pyšní nejdrsnějším podnebím! Vysoký televizní vysílač s rozhlednou uvidíte již z velké dálky. Nabídnou Vám tu prohlídku, jídlo, pití. Pokud na Pradědu chcete pobýt déle, můžete se zde ubytovat. Nezapomeňte ochutnat tradiční bylinný likér Praděd.