top of page

Rozhledny

Rozhledny

Zabalte dětem batůžky a vydejte se na rozhledny pokochat se výhledy pro naší krásné přírodě.

Záleží pouze na vás, v jakém pořadí rozhledny navštívíte.

Čas máte od června do září.

9-cutout.png

Rozhledna Eliška Stachelberg - Babí u Trutnova

Téměř pětadvacetimetrová dřevěná rozhledna s ocelovým točitým schodištěm se nachází 632 m. n. m. Je dominantou hřbetu nad Babím. Nachází se mezi Trutnovem a Žacléřem a leží v blízkosti dělostřelecké tvrze Stachelberg. TIP! U této pevnosti začíná cca 8,6 km dlouhá naučná stezka Opevněné Trutnovsko. Vede převážně lesem kolem objektů těžkého i lehkého opevnění až k unikátnímu pěchotnímu srubu pro čelní palbu T-S63. 

Rozhledna své historické jméno získala podle české a polské královny, manželky Václava II. U paty rozhledny je dřevěná vyřezávaná socha královny i s povídáním o ní. 

Rozhledna je volně přístupná od 1. dubna do 30. listopadu. Výhledy budete mít na rozlehlý areál Stachelberské pevnosti, Krkonošské podhůří, Libavské sedlo, Rýchory, Vraní hory, Jestřebí hory, Szczeliniec (Hejšovinu), Góry Stołowe, Orlické hory a také mohutnou zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím. Svým vzezřením zapadá do okolí a působí jako vojenská pozorovatelna.

Parkování - Z Trutnova přijedete autem po silnici přes Babí do Žacléře. Parkoviště je společné pro návštěvníky pevnosti. Odtud půjdete pěšky asi 200m k rozhledně.  

jhhjgjjhjjk.jpg

 

 

 

Rozhledna Čáp - Teplice nad Metují

Z rozhledny se ukáže nejvyšší bod Adršpašsko - teplických skal.

Tato 13 m vysoká rozhledna poskytne krásné výhledy na okolní skalní města, ale také na Krkonoše a Orlické hory. 

Základním bodem pro výstup do skal je malá osada Skály u Teplic nad Metují - kde se vydáme po zelené turistické značce a budeme procházet mezi skalními bloky, tato cesta je cca 1,5 km dlouhá. Rozhledna je celoročně volně přístupná, avšak není vhodná pro kočárky.

čáp.jpg

 

Rozhledna na hoře Sv. Anny - Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Nedaleko centra Nowe Rudy, na Hoře svaté Anny, stojí krásná, červená vyhlídková věž. Tato rozhledna byla zrekonstruována a vrácena historická podoba. Nedaleko stojí kostelíček z roku 1644. 

Z Nowé Rudy se vydáme po zelené turistické značce, po které dojdeme až na vrchol hory. 

Další možností je vydat se po červené turistické značce z vesnic Vambeřice, Ścinawka Średnia - přes horu Všech svatých. Odtud dál po červené značce ke Stříbrné hoře (polský název Srebrna Góra), kde se nachází jedna z největších horských pevností tohoto typu v Evropě, nebo po zelené značce na horu svaté Anny, kde se nachází stejnojmenná rozhledna. 

sv anna.jpg

 

 

 

Altán Lásky - Kudowa Zdrój

Na hřeben Orlických hor budete mít výhled z tohoto altánu Lásky, který leží na Parkové hoře nad lázeňským městem Kudowa Zdrój. Cesta sem vede po schodech a lesních stezkách Parkové hory. Tato trasa začíná hned za sanatoriem Zameczek, kde se Vám otevře pohled na dřevěnou bránu s nápisem : Parkowa Góra. 

Rozhledna je celoročně přístupná. 

altán lásky.jpg

 

 

 

Rozhledna Suszynka - Radków

Asi 5 km od poutního místa Vambierzyce leží nad obcí Suszyna věž vystavěná z pískovcových bloků se jménem Suszynka - je k ní z obce značena zelená turistická stezka. Svým tvarem připomíná strážní věž nějakého bájného hradu. Je umístěna v podhůří Stolových hor, a tak se Vám ukážou výhledy nejen na toto pohoří, ale i na Krkonoše, Broumovské stěny, Orlické hory a dokonce i masiv Kralického Sněžníku. Rozhledna je otevřena v období duben - říjen 8:00 - 22:00 hodin.

01.jpg

 

Rozhledna Žernov

Tato čtyřiadvaceti metrová dřevěná rozhledna s kovovými prvky se nachází u Babiččina údolí ve stejnojmenné obci ležící mezi Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Rozhlednu najdete na západním okraji obce u fotbalového hřiště, kde lze i parkovat. Výlet můžete spojit přímo s Babiččiným údolím, kde se vydáte od rozhledny 3 km po modré turistické značce. Tato rozhledna nabízí výhled na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory i Polabí. Je volně přístupná.

žernov.webp

 

Rozhledna na Signálu - Horní Radechová - Slavíkov

Na vrcholku kopce Signál stojí 29 m vysoká dřevěná rozhledna, kde se nám po vystoupání 125 ocelových schodech otevře krásný kruhový rozhled. Když Vám bude přát počasí,  dohlédnete na Ostaš, Broumovské stěny, Krkonoše, Orlické a Stolové hory i Kralický Sněžník a část Javořích hor. 

Z věže je dobře viditelná linie pevností našeho předválečného opevnění, které patřilo do systému s krycím názvem Zbečník.

K této kráse se dostaneme po červené turistické značce (Jiráskova cesta, která vede Orlickými horami) z nádraží v Hronově a je to necelých 2,5 km nebo z druhé strany taktéž po červené turistické trase z Náchoda, kdy to je 6 km. Další možností výletu v blízkosti rozhledny je prohlédnout si bunkry z válečného období v okolí. Rozhledna je volně přístupná. 

na signálu.jpg

Rozhledna Feistův kopec

Olešnice leží na státní hranici s Polskem a spadá do Orlických hor. Rozhledna je 30 m vysoká a stojí na samém vršku sjezdových tratí Ski areálu Hartman.

Bude na Vás čekat kruhový výhled ve 29 m. Uvidíte západní vrcholky Orlických hor, Jestřebí hory, Krkonoše od Sněžky po Černou horu a pak Polské Stolové hory. U rozhledny se nachází dřevěná socha Krále Permoníků, který je patronem obce Olešnice v Orlických horách.

Z Olešnice od kostela se vydáte po zelené turistické trase až k ke stejnojmennému vrcholu jako rozhledna.

 

TIP! Naučné geologické stezky, naučné stezky po lehkém opevnění a Jiráskovy trasy.

Přístupnost: duben až říjen denně 7-20 hod.

feistuv kopec.jpg

 

Rozhledna Jagodna 

Česky bychom jí říkali Borůvková hora🫐 Za touto rozhlednou hledejme nejvýše položeného bodu Bystřických hor. Již v roce 1909 zde stávala dřevěná rozhledna, která byla bohužel zničena. Stávající nová rozhledna měří 23 m, a tím nám dává možnost vidět Bystřické a Orlické hory společně s Kralickým Sněžníkem. 

Díky projektu tak byla obnovena historická trasa Neratov-Jagodna vedoucí přes nový Jánský most až k rozhledně, která částečně navazuje na modrou turistickou stezku vedoucí od Międzylesie. Nahoru se také dostaneme z osady Spalona (parkoviště, turistická chata) po modré turistické značce přímo k rozhledně: 4,5 km. Kdo má rád cyklo trasy, lze z tohoto bodu jet i na kole po trase Spalona singletrack až k rozhledně a pak si užít i trail dolů.

Vstup je celoročně neomezený.

jagodna.jpg

 

Rozhledna Czerniec 

Na hoře Czerniec (891 m. n. m.) vznikla nová rozhledna, která patří do Česko-polské Hřebenovky.

Místem prochází žlutá turistická trasa a půjdete krásnými lesními cestami polských lesů.

Z jejího vrcholu můžete za dobré viditelnosti spatřit nejen její nebližší kolegyni na Jagodné a v údolí schovaný neratovský kostel, ale také Kralický Sněžník, Suchý vrch nebo část Orlických hor.

TIP! V blízkosti se nachází jeskyně Solna Jama a zřícenina hradu Szczerba.

Cesta může začít polským Niemojówe, kde je značena u kostela černá turistická značka a pak přejdeme na zmíněnou žlutou, která Vás dovede až na vrchol - 4,6 km. Pokud chcete jít kratší trasu přímo z Polské strany, musíte se vydat z Miedzylesie na Poniatów. Za obcí Gniewoszów bude po 2 km začínat žlutá turistická stezka dlouhá necelé 3 km k rozhledně.

Rozhledna je celoročně přístupná. 

czerniec.jpg

 

Rozhledna Amálka - České Petrovice 

Na vrcholu sjezdovky nad ski barem ve výšce 5 m budete mít výhled na Orlické hory, Kralický Sněžník , Jeseníky a Rychlebské hory. 

Blízko rozhledny si můžete udělat výlet ke kapličce Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou sochou Adama.

Další volbou je vystoupat ke stejnojmennému vrcholu Adam (756 m), který je 200 m od rozhledny a je nejvyšším vrcholem Mladkovské vrchoviny. V okolí hory je k vidění několik pěchotních srubů či dělostřelecká tvrz. 

Rozhledna je volně přístupná.

amálka.jpg

 

Rozhledna Nový Hrádek 

Nevšední nová rozhledna na vrcholu Šibeník vznikla z vysloužilého tubusu větrné elektrárny. 47 m vysoká rozhledna patří do Česko-polské Hřebenovky. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po točitém schodišti kolem tubusu. Z kruhové vyhlídky uvidíte Krkonoše, Kunětickou horu, Železné hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlickych hor. 

Parkovat lze na náměstí NH, které je umístěno 1,2 km od rozhledny. 

Tato zajímavá rozhledna je volně přístupná.

nová hrádek.jpg

 

Rozhledna Vrchmezí 

Nejvyšší vrchol státní hranice České a Polské republiky se pyšní obnovenou rozhlednou. Výhledy jsou na České a Polské hory.

V okolí je přírodní rezervace Pod Vrchmezím. V nejbližší době mají být dostavěny single traily z vrcholu Vrchmezí.

Rozhledna je umístěna na trase z chaty Číhalka k Masarykově chatě. Z Olešnice v Orlických horách je to po červené turistické trase 5 km nebo z parkoviště Šerlich -sedlo 5,3 km. 

Rozhledna je přístupná celoročně.

vrch.jpg
bottom of page